Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Numarası Direk Bağlanma

By | 28 Ağustos 2018

YAPI KREDİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ HAKKINDA

Yapı Kredi, düşük faizli kredi olanakları, tarım kredisi ve benzeri birçok diğer bankaların önüne geçen imkanlarıyla kısa zaman içerisinde yaygınlaşarak birçok ilde şubelerini açmıştır. Böyle olunca da mevcut bu şubeleri üzerinden hizmetler vererek müşterilerine haftanın 5 günü mesai bitimine kadar tüm bankacılık işlemleri üzerine etkin hizmetler ortaya koymaktadır. Ancak müşterilerinin diğer zaman dilimlerinde de bankacılık hizmetlerinden aktif olarak yararlanabilmeleri adına meydana getirmiş olduğu telefon bankacılığı hizmeti üzerinden de belli başlı hizmetler ortaya koymaya devam etmekte ve Yapı Kredi müşteri hizmetleri kimliğine yakışır bir şekilde 7/24 hizmet sağlamaktadır.

YAPI KREDİ TELEFON BANKACILIĞI İŞLEMLERİ

Telefon bankacılığı hizmetleri olarak bilinen bu işlemlerde bankanın mesai saatleri dışında kalan zaman dilimlerinde de müşterilerinin tüm bankacılık alanlarında etkin hizmet alabilmesi adına Yapı Kredi müşteri temsilcisi aracılığıyla hizmetlerini yerine getirmektedir. Başlıca yerine getirdiği hizmetleri olarak kredi başvuruları, internet bankacılığına geçiş, havale ve transfer işlemleri, güncel bakiye ve borç sorgulama işlemleri, güncel olarak bankanın kampanyaları hakkında bilgiler gibi birçok konular üzerinde hizmetler vermeyi amaçlamaktadır. Tüm bu hizmetleri yerine getirirken de daima müşteri odaklı çalışma ilkesinden hareket ederek sistematik olarak çalışmalar yürütür ve bu yürüttüğü tüm bu çalışmaları neticesinde de temel unsurlar ortaya koyarak müşterilerinin bütün konularda sorunlarını ele almaktadır.

YAPI KREDİ MÜŞTERİ TEMSİLCİSİNE DİREKT BAĞLANMA

Yapı Kredi müşteri hizmetlerinden yararlanmak adına müşteri temsilcisine doğrudan bağlanabilmek için öncelikle 444 0 444 numaralı irtibat hattının aranması gerekmektedir. Bu numara arandıktan sonra sinyal sesinden sonra konuşmaya başlayan telesekreter konuşması esnasında önce 3 ardından da Yapı kredi müşteri hizmetleri direk bağlanma yapmak için 0 tuşuna basmak yeterli olacaktır. Böylelikle kısa bir zaman içerisinde müşteri temsilcisine bağlanılarak anında tüm aktif bankacılık işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sadece gündüz değil gece de hizmet sağlayan müşteri hizmetlerinin bu yönler açısından dikkat çeken unsurları dikkate alındığı zaman gece-gündüz 24 saat hizmet veren müşteri memnuniyeti esaslı bir bankacılık sektörü olduğunu hemen söylemek gerekir. Bu da müşterilerin verilen hizmetlerden memnun kalabilmeleri anlamında son derece öne çıkan bir işlem olarak bilinmelidir.

İlginizi çekebilir  Paranın tarihçesi ve kökeni

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir