Kredi Notu Yükseltme İşlemi

By | 28 Ağustos 2018

Banka kredileri birikmiş nakit paramız olmadığı durumlar için ya da acil olarak toplu para gerektiren ihtiyaçlar için oldukça önemlidir. Nakit ve toplu olarak alınan, daha sonra da belirlenen vadelere göre parça parça ödenen krediler alacak kişinin talebine göre belirlenen bir limitte olabileceği gibi herkese göre belirlenen bir üst kredi limiti de vardır. Üst kredi limitleri kişinin sahip olduğu kredi notu öncelikli olmak üzere mal varlığı, maaşı ya da kefil olabilecek kişilerin nitelikleri ile alakalıdır. Bankalardan kredi çekerken öncelikli olarak kredi notuna bakılır ve bu nota göre başvurulan kredinin verilip verilemeyeceği değerlendirilir. Kredi kullanırken faiz oranlarını ve vade sayısını da etkileyen bu durum bankalar tarafından verilen bir puandır. Bankalar ise bu puanı verirken geçmişteki ödeme düzenini dikkate alırlar. Kredi notunun düşük olması bankalara olan kredi kartı ya da kredi borcunuzun zamanından geç ödenmesi, düzenli olarak ödenmemesi ya da ödenmesi gereken miktardan daha az ödenmesi halinde gerçekleşir. Banka kredi notunun yüksek olması ise düzenli ve zamanında yapılan ödemeler sonrasında olur.

Kredi Notunu Yükseltmek

Bankada kredi notları durağan değil değişkendir. Yıl içinde düzenli ödeme yapmadığınız zamanlarda kredi notunuz düşerken aynı yıl içinde ödemeleri düzenli yapmanız durumunda kredi puanınız yükselecektir. Bu sayede kredi notunda istediğiniz zaman müdahale etme şansınız bulunmaktadır. Banka kredi notumu yükseltmek istiyorum diyen kişilerin yapabileceği tek şey kredileri ya da kredi kartı borçlarını son ödeme tarihinden önce ödemek ve kredi tutarının tamamını kapatmaktır. Bunun dışında kredi notuna kişisel bir müdahale yapılamaz. Kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunun cevabı da düzenli ve yeterli ödeme olarak özetlenebilir.

Kredi Notunun Düzelmesi

Kredi çekmek istiyor ya da yüksek limitli kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız mutlaka kredi notunuzu kontrol ettirmelisiniz. Eper kredi notunuz düşük ise var olan ödemeleriniz sayesinde bu notu yükseltebilir ve notunuz yükseldikten sonra bankalara başvuru yapabilirsiniz. Düşük faizli ve düşük tutarlı krediler ve yeni alacağınız düşük limitli kredi kartları ile de kredi notunuzu kademeli bir şekilde yükseltmeniz mümkün olabilir.

Kredi Notu Affı Çıkacak Mı?

Kredi Notu, bankaların ortak bilgi işlem merkezi tarafından kişilere ve kurumlara verilen bir nottur. Kişiler hangi bankadan kredi almış olursa olsun ya da hangi bankanın hangi kredini kartını kullanmış olursa olsun bankaya sonrasında nakit ödemeler yapmaktadır. Bu ödemelerin ise her ay belli bir zamanda ve minimum olarak belirlenmiş bir tutarda yapılıyor olması gerekir. Bu minimum tutarlar banka tarafından belirlenen ya da asgari tutar olarak hesaplanan tutarlardır. Kişilerin bankalara yaptıkları yeterli ve düzenli ödemeler bu kişinin kredi sicili olarak da adlandırılan kredi notuna olumlu şekilde yansımaktadır. Aynı zamanda yetersiz ya da düzensiz yapılan ödemelerde ise kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Kredi notu kendi içinde beş ayrı sınıfa ayrılır ve bu sınıfa göre fazla risk teşkil edenler yani kredi puanı en düşük olanlar kara liste adı verilen listeye alınmakta ve genelde birçok banka tarafından yeni kredi ve kredi kartı verilmemektedir.

İlginizi çekebilir  Tapu İpoteği Kredi Özellikleri

Kara Liste ve Kredi Notunun Affı

Kredi notunuz çok düşük ise bunun sebebi almış olduğunuz kredileri ödememiş olmanız ya da zamanında ödeme yapmamış olmanız olabilir. Aynı şekilde kredi kartı borçlarının da yatırılmaması kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Bu tür durumlardan dolayı kara listeye düştü iseniz listeden çıkmak için kredi notu affı beklemeniz gerekmektedir. Kredi affı banka ortak merkezlerinin belirli aralıklarla aldığı bir karardır ve bu af çıktığında kara listede bulunan birçok kişinin kredi notu temizlenmiş olur. Kredi notu temizleme işlemi kredi notunu en iyi dereceye getirmez, yalnızca kara listede iken mahrum olduğu kredi çekme ve kredi kartı sahibi olma gibi haklarını kişiye geri verir. Kredi notu sıfırlanması işlemi bankaya göre değişmemekte olup bu karar tüm bankalar tarafından uygulanmaktadır. Aynı zamanda kredi notunun yükseltilebilmesi için de kişiye tanınan bir fırsattır.

Kredi Notunun Yükseltilmesi

Yüksek kredi notu kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple de yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Kara listede olan kişiler ise bu konuda düzenleme yapılmasını beklemeli ve kredi notu yükseltme için yeterli ve zamanında ödemelerini bankaya yapmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir