Kredi Kartı Faizini Ödeyemezsek Ne Olur?

By | 17 Mayıs 2018

Kredi Kartı Faizini Ödeyemezsek Ne Olur?

Kredi kartı doğru bir şekilde kullanıldığı zaman oldukça yararlı bir finans kaynağı olsa da bazen yapılan aşırı yüksek harcamalar sonucunda borçlar birikebilir. Özellikle, bu ay asgari tutarı ödeyeyim, diğer ay tamamını öderim. düşüncesi içinde olanlar farkında olmadan kendilerini bir borç batağı içinde bulabilirler. Böyle bir durum yaşayanların en fazla merak ettiği konu ise kredi kartı borcu ve asgari tutarı ödenmediğinde neler olabileceğidir.

Kredi kartı faizini ödeyemezsek ne olur? sorusunun cevabını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Borcun Yalnızca Asgari Tutarını Ödemek

Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde borcunuza karşılık alışveriş faizi uygulanır. Her ay kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek isteyebilirsiniz fakat unutmayın ki borcun kalan bölümüne alışveriş faizi işler ve bu faiz bir çığ misali aydan aya büyümeye devam edecektir. Kredi limitinizin azalması da bu işin cabası.

Kredi kartı borcunun son ödeme tarihi geçtiğinde ise var olan borcunuz için gecikme faizi uygulanmaya başlar. Süresi ise bankadan bankaya değişiklik gösterse de genelde 15 gün içerisinde borcu ödediğiniz takdirde kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bankanın tanıdığı zaman içerisinde borcun tamamını veya asgarisini ödemediğiniz takdirde ise kartınız kullanıma kapatılır. Asgari tutarını veya tamamını ödemeniz halinde ise kartınız tekrar kullanıma açılır fakat hiçbir şekilde ödeme yapmadığınız takdirde bir sonraki adım yasal takip olacaktır.

kredi-karti-faizini-odeyemezsek-ne-olur

Yasal Takip

Kredi kartı borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatılabilmesi için aynı kredi borcunuz da olduğu gibi 90 gün süresi içinde ödeme yapmamış olmanız gerekmektedir. 90 gün boyu hiç bir şekilde ödeme yapmazsanız ilk önce banka 7 günlük bir ilave süre tanır. Bu süre içerisinde borcun tamamını öderseniz hakkınızda yasal takip başlamayacaktır. Yine bu süre içerisinde bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz.