Kredi kartı borcu yüzünden maaşa haciz gelir mi?

By | 4 Mayıs 2018

Kredi kartı borcu yüzünden maaşa haciz gelir mi?

Kredi kartı kullanıcılarının çok fazla merak ettiği soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında Kredi kartı borcu yüzünden maaşa haciz gelir mi? Sorusu ilk sıralarda gelmektedir. Bu yüzden ödenmeyen kredi kartı borcunuzdan dolayı maaşınıza gelecek olan haczin detaylarına bir göz atalım.

Maaşınızın tamamına değil %25’ine haciz gelir

Kredi kartınız ile yaptığınız harcamaların geri ödenmesi birçok sorunun beraberinde ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Özellikle yüksek limitli kredi kartı kullanan kullanıcıların birçoğu ödeme yöntemlerinde nakit yerine kredi kartını tercih ederek ay sonunda yüksek ekstreler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum karşısında kredi kartının ödenmesi konusunda sıkıntıya düşen müşteriler uzun süre ödenmeyen kredi kartı borcu yüzünden maaşlarına haciz gelme korkusu ile yaşamaktadır. Ancak bu konuda bankaların ortak aldığı karar maaşlara gelecek haciz oranının kanun ile belirlenmesini sağlamaktadır.

Kredi kartı borcunuzu eğer 3 aydan uzun zamandır ödemiyorsanız ve bu durumda bankanın sizlere tanımış olduğu 30 günlük süre içerisinde yine ödeme yapmamış iseniz bankanın maaşınız üzerine getireceği kesinti oranı belirlenmiştir. Ödemediğiniz kredi kartlarınızın borcu için bankanın maaşınızın %25’ine haciz getirme yetkisi bulunmaktadır. %25 oranından daha fazlası için kredi kartı borcunun ödenmesi konusunda haciz getirme durumu bulunmamaktadır. Bu yüzden de bu belirttiğimiz rakam dışında herhangi bir şekilde maaşınızın kesintiye uğrama şansı bulunmamaktadır.

Eğer banka maaşınızın tamamına veya belirttiğimiz durumdan daha yüksek oranda haciz işlemi getirmiş ise bu durumda yapmanız gereken en yakın İcra Müdürlüğüne giderek bu konuda itiraz etmek olacaktır. Bu konuda bankaların belirlediği yasaları bazı durumlarda aşma durumu söz konusu olduğu için mutlaka ama mutlaka İcra Müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız başvuru en kısa süre içerisinde sonuçlanarak maaşınızın %75’ini almaya devam etme şansını bulmuş olacaksınız.