Kredi borcunu ödeyemezsek ne olur

By | 10 Ekim 2017

Bankaya kredi borcunuz varsa ve ödeyemeye gücünüz yetmiyorsa, size 3 aylık bir süre verilmektedir. Bu süre kendinizi toparlamanız ve borçlarınızı ödemeniz adına verilmektedir. Ayrıca bu 90 günlük süre zarfında bir miktar gecikme zammı da dahil edilerek uygulanmaktadır.

Ancak yapılandırma yapmanız ve borçları ödemeniz halinde sadece gecikme faizini ödeyerek diğer tüm yasal prosedürleri atlatabiliyorsunuz. Ayrıca belirlenen 90 günlük süre içinde mutlaka bir başvurusunda bulunmalı ve bankanın yapılandırma teklifini olumlu yanıtlamalısınız.

Banka Kredisi Borcuna Hapis Cezası Var Mı?

Kişiye verilen 3 aylık zaman zarfında herhangi bir ödeme yapılmazsa ortalama 1 hafta gibi kısa bir ek süre daha tanınabilir. Ancak bu süre bankadan bankaya göre değişiklik göstermekte ve bazı bankalarda daha az bir süre olabilmektedir. Tüm süreler dikkat edilmeden ödemenin yapılmaması halinde idari takip başlatılır. İdari takip zamanında kredi çektiğiniz bankanız size bir yapılandırma teklifi sunacaktır.

Yapılan bu teklifi olumlu bir cevapla vermeniz durumunda yeniden bir yapılandırma yapılır. Ancak yapılan teklif olumsuz bir cevapla yanıtlanır ya da kabul edilmesine rağmen ödemeler yapılmadığı halde, direkt olarak hukuki işlem başlatılır ve yasal süreç devreye girer. Ayrıca yeniden bir yapılandırma durumuna da gidilebilir.

Eğer hakkınızda yasal işlem başlatıldığında ve kredimi ödemediğim dolayı hapse girer miyim? Gibi kafa yorucu soruların içine girdiyseniz, korkunuzu kırmak için hemen belirtelim, kredi borcundan dolayı bir hapis cezası gelmez. Çünkü anayasanın 38. Maddesinde şu sözler belirtilmektedir; kimseherhangi bir sözleşmeden olabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez maddesi vardır. Hukuk firmaları ya da avukatlar sizi sürekli olarak hapis ile tehdit ederler. Ancak sizin bu tehditleri kesinlikle dikkate almamanız gerekir.