İhtiyaç kredisi hakkında genel bilgiler

By | 18 Mayıs 2018

İhtiyaç kredisi hakkında genel bilgiler

İhtiyaç kredisi hakkında gerçek kişilerin belirli zaman dilimini kapsayan ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı finansman modeli ihtiyaç kredisi yada Tüketici kredisi olarak adlandırılır. Tüketici kredilerinde kredi vadesi ve faizi önceden belirlenmiştir ve kredi ödemesi tamamlanana kadar aynı faiz oranı geçerlidir.İhtiyaç kredileri mantık olarak küçük tutarlarla çok sayıda müşteriyi kredilendirme fikri ile işlem yapılan bir finansman yöntemidir.Sorunsuz İhtiyaç Kredisi müşterinin kredi limitleri dahilinde kullandırılır.

Kredi Limiti Neye Göre Belirlenir?

İhtiyaç kredilerinde limit belirlenirken kriter müşterinin aylık geliri ve kredi notudur; kredi notu ve geliri yüksek olan müşteriler 50 bin liraya kadar kredi çekebilir. yani ihtiyaç kredileri için üst limit 50 bin lira olarak uygulanmaktadır ancak bu oran ipotekli ihtiyaç kredilerinde 100 bin lira ya kadar çıkarılabilmektedir.

İhtiyaç Kredisine Başvuru Şartları

İhtiyaç kredisi başvurusunu ilk kez yapacaksanız başvuru sırasında bankanın sizden talep edeceği belgeler:

* Nüfus cüzdanı (üzerinde fotoğraf ve kimlik numarası olmalı)

* İkametgah belgesi yada adınıza düzenlenmiş son 3 aya ait fatura

* Gelir belgesi

Krediye baş vuracağınız banka ile sürekli çalışıyorsanız veya maaş müşterisi iseniz genellikle ikametgah belgesi ve gelir belgesi talep edilmez. Aranan şartlar arasında Krediye başvuran kişinin 18 yaşından büyük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da bulunmaktadır.

Kredi Alamayanlar İçin İyi Haber

Bankaların Kredi Verme Kriterleri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde mevduat bankacılığı yapan bankalar ihtiyaç kredisi vermeye yetkilidir her bankanın kredi verme kriteri farklıdır kimi banka kolayca ihtiyaç kredisi kullandırırken kimi banka kredi şartlarını daha kesin şekilde uygular bunun nedeni bankanın belirlenen kredi hedefine ulaşıp ulaşamadığıdır.Bankalarda mali yıl sonunda bir iş planı hazırlanır ve hedefler belirlenir hedefin gerisinde kalan banka kredi kullanım koşullarını daha gevşek şekilde uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir