İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

By | 15 Mayıs 2018

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

İhtiyaç kredileri; yaygın kullanım alanları ve farklı vade seçenekleri ile banka müşterilerinin en fazla rağbet gösterdiği, bankacılık ürünleri arasında yer alıyor. 18 yaşını dolduran ve düzenli geliri olan her bireyin yasal sınırlar çerçevesinde yararlanabildiği ihtiyaç kredilerinde, limitler tüm müşteriler için farklı tutarlarda belirlenebildiği için, her müşteri düzenli gelirlerinin elverdiği ölçüde ihtiyaç kredisi kullanabiliyor. İlk kez ihtiyaç kredisine başvuracak müşterilerin; ihtiyaç kredisi masrafları nelerdir? hakkında araştırma yapmaları, ihtiyaç kredisi işlemlerinde ve kredi sonrasında kendileri fayda sağlayabiliyor.

İhtiyaç Kredilerinde Sigorta Kesintisi

İhtiyaç kredisinden yararlanmak isteyen müşterilerin; kredi kullandırma yönetmeliği çerçevesinde, sigorta yaptırmaları gerekiyor. Bankaların çalıştığı özel sigorta şirketleri aracılığı ile yapılan sigorta işlemlerinde, kredi kullanan müşterinin kredi taksitlerini ödeyemeyecek bir olumsuzlukla karşılaşması durumunda; kredi bedelleri, sigorta şirketlerinden tahsil ediliyor. Kredi tutarından kesilebilen ya da kredi anapara tutarı üzerine eklenebilen sigorta kesintisi; bankalar ve müşteriler açısından çift taraflı fayda sağlayan uygulamalar arasında yer alıyor. Kredi taksitleri bittikten sonra geri alınamayan kesintiler arasında değerlendirilen sigorta ücretlerinde, yapılan sigortanın içeriğine göre; müşterilerin olumsuz bir durumla karşılaşması durumunda, ödenen taksitler banka tarafından müşteriye ödenebiliyor.

İhtiyaç Kredilerinde Dosya Masrafı

Bankalar; kredisi olumlu olarak sonuçlanan müşterilerinden, kullandıkları malzemelere istinaden, dosya masrafı kesintisi uygulayabiliyor. Yasal zorunluluğu olmayan dosya masrafı kesintilerinde; masraf tutarı, kredi tutarına göre farklılık gösterebiliyor. Müşteriler, ihtiyaç kredisi borçlarını ödedikten sonra; kesilen dosya masraflarını, banka şubelerine başvuru yaparak geri alabiliyor. Bu noktada; her bankanın çalışma şartları ve müşterisine yaklaşımı, farklılık gösterebiliyor. Banka tarafından kendilerinden kesilen dosya masrafını, banka şubeleri aracılığı ile alamayan üyeler, yasal yollara (tüketici hakları, hakem heyetleri ya da tüketici mahkemeleri) başvurabiliyor.