Category Archives: Genel

Kredi kartı borcu yüzünden maaşa haciz gelir mi?

Kredi kartı borcu yüzünden maaşa haciz gelir mi? Kredi kartı kullanıcılarının çok fazla merak ettiği soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında Kredi kartı borcu yüzünden maaşa haciz gelir mi? Sorusu ilk sıralarda gelmektedir. Bu yüzden ödenmeyen kredi kartı borcunuzdan dolayı maaşınıza gelecek olan haczin detaylarına bir göz atalım. Maaşınızın tamamına değil %25’ine haciz gelir Kredi kartınız… Read More »

Vadesiz hesap nedir

Vadesiz hesap nedir? Bankacılık kesiminin gelişmesi ve bankaların tüketicilerin güvenini sağlaması ile beraber finansal kurum olan banka üstünden gerçekleştirilen işlerin adedi de gittikçe artmaktadır. Örnek vermek gerekirse; yurttaşlar eski bir huyları olan yastık altına altın atma işini gene finans kurumu olan banka marifetiyle gram altın satın alım işlemi yapmayı ve altın almayı, altın yükseldiğinde ise… Read More »

Kıbrısta bulunan türk bankaları

İşbu makalemizde sizler için Kıbrıs’ta bulunan türk bankaları hakkında bilgi vereceğiz. Kıbrısta Türkiye uyruklu bankalar yer almaktadır. Bu bankaları sizlere tanıtacağız lakin evvela öncelikle bankacılık sektörünün bu kadar bilinen olması ve bizlerin ihtiyaçlarına yanıt verebilmesi hususlarında bilgi vermek yararınımızadır. Ayrıca bilgisayar ve bilişim şirketlerinde varolan gelişmeler ve teknolojik çalışmaların bankacılık hizmetleri üzerindeki olumlu ve olumsuz… Read More »

Garanti Bankası Lüksemburg Şubesi Adresi ve Telefonu

Garanti Bankası Lüksemburg Şubesi İletişim Bilgileri Türkiye merkezli Garanti Bankası A.Ş. nin ülkemiz dışında yer alan Lüksemburg ülkesindeki şubesinin adresi ve telefon iletişim bilgisi aşağıda yer almaktadır. Garanti Bankası Lüksemburg Şubesi adresi: 7 Thomas Edison L-1445 Strassen LUXEMBOURG Garanti Bankası Lüksemburg Şubesi Telefon Numarası: (352) 223 32 11    

Enflasyon nedir?

Enflasyon hakkında bilgi Enflasyon, fiyatların genel olarak ve sürekli bir biçimde yükselme eğiliminde olması olarak tanımlanabilir. Fiyat artışı dediğimizde kastettiğimiz şey ise, bir veya birkaç malın fiyatının sürekli artması ya da genel olarak malların fiyatlarının yalnızca bir kez artmasıdır. Hayat pahalılığı, bir yerde fiyatların başka yerlere göre yüksek olması demektir. Örneğin eskiden beri gelen enflasyonla… Read More »

Sıcak Para Nedir Kaç Derecedir

Sıcak Para Yabancı yatırımlar iki yolla gelir: (1) Doğrudan yabancı sermaye yatırımı. Eğer yabancı sermaye bir ülkeye fabrika yapmak, şirket almak, imalat yapmak gibi amaçlarla geliyorsa buna doğrudan yabancı sermaye yatırımı deniyor. Bu sermaye kalıcıdır. Yani getirdiği parayla üretim birimi kurar, işçi istihdam eder ve üretim yapar. Üretimin mutlaka mal üretimi olması gerekmez, hizmet üretimi… Read More »

Dibs Nedir?

Dibs Devlet İç Borçlanma Senetleri DİBS nedir? İktisatçıların ve bankacıların çokça kullandığı kısaltmalardan biri de DİBS’tir. DİBS, Devlet İç Borçlanma Senetleri deyiminin baş harflerinden türetilmiş bir kısaltmadır. Devletler, yurtiçinden yaptıkları borçlanmalarda, borçlanmanın süresinin uzunluğuna göre değişen iki türlü senet düzenleyip kendilerine borç verenlere verirler. Bunlardan ilki bir yıldan kısa süreli iç borçlanmalar için verdikleri senetlerdir.… Read More »

İşsizlik Oranı Nasıl Hesaplanır

İşsizlik oranı 15 yaşından büyük olup da son üç ay içinde iş arayan ve 15 gün içinde işbaşı yapmaya hazır olduğunu bildirenlerin toplam işgücüne bölünmesiyle işsizlik oranı hesaplanıyor. Bir hesaplama örneği vermek için Türkiye’nin Temmuz 2013’teki istihdam durumunu sayılarla ele alalım. Temmuz 2013’te Türkiye’nin nüfusu 74,5 milyon kişi olarak tahmin edilmektedir. Bu nüfusun 55,6 milyonu… Read More »

Ekonomi nasıl büyüyor

Ekonomik Büyüme Büyüme, bir ülkenin reel GSYH’sının bir yıldan ötekine artması haline verilen addır. Bir ülkede bir yıl içinde yalnızca İOOO adet ekmek, 25 kg beyaz peynir ve 500 şişe su üretildiğini varsayarsak üretim şöyle bir görünüm sergiler: Üretim = 1000 ekmek + 25 kg beyaz peynir + 500 şişe su Ekmeğin adedinin 1 TL,… Read More »

Tüketim nedir

Tüketim nedir Tüketim nedir mi dediniz? Ekonomik eylem denince tüketim, üretim, tasarruf, yatırım gibi eylemler geliyor akla. Tüketim dediğimizde örneğin yalnızca yemek içmek gibi bir eylem anlaşılmamalıdır. Miktarı sınırlı olan her şeyin tüketilmesi, ekonomide tüketim olarak adlandırılıyor. Tüketim, bir ihtiyacı karşılamak için bir şeyi tüketme eylemidir. Örneğin acıkmışsak yemek yeriz. Bu bir tüketim eylemidir. Diyelim… Read More »

Sayfa : 1 2 3