Finansal yönetim nedir

By | 13 Ekim 2017

Finansal yönetim nedir

Bir şirketin kuruluşundan itibaren yatırımlar için gerekli olan ve bu yatırımların ileri seviyelere taşınmasına olanak sağlaması için her şirkette olduğu gibi belirli fonlar vardır. Bu fonlar şirketin girdi çıktısındaki en önemli kaynaklardan bir tanesidir. Çünkü fonlar gerektiği zamanlarda harcamak için ayrılan, şirketin kurulduğundan itibaren var olan kaynaklardır. Bu fonları şirketin bir bünyesinde kontrol altında tutmak için belirli organlar vardır. İşte bu organlar şirketin finansal yönetimini sağlayan gerçek bir para döngüsü içerisinde olan, sermaye koludur. Finansal yönetim şirketteki girdi çıktılardan daha çok şirketin bünyesinde barındırdığı kendi finansal kaynaklarından oluşan sermaye unsurlarıdır. Bu unsurlar kendi içerisinde birçok alana ayrılır ve bu alanların tümünü Finansal Kaynak ve bu kaynakları yöneten Finansal Yönetim denmektedir.

Finansal Yönetimin Amaçları Nelerdir

Biliyoruz ki şirketlerin ve bu tip kuruluşların asıl amacı olan kâr etmek olup şirketi kuran şahısların öncelik amaçlarındır. Bu amaç öncesinde yapılması gereken bir finans kolu oluşturmaktır. Bu kola Finansal Yönetim demiştik peki finansal yönetimin diğer amaçları nelerdir?

Şirket kendi içerisinde paylara bölünebilmektedir. Bu paylardan finansal olarak kârı en üst seviyede tutmak finansal yönetimin amaçlarından birisidir. Bunun yanında işletmelerin, pazardaki piyasa tutarını kâr durumunun altına düşürmeyip doğrudan şirketin finansal olarak yararına olan adımlar atmaktadır. Bu adımlarda oldukça dikkatli olan şirket bünyesinde olan finansal kuruluşlar, işletmenin kâr ve zarar durumunu sürekli kontrol etmektedir.

 

Finansal Yönetim Politikaları Nelerdir

Firmalar arasındaki rekabet gün geçtikçe artmakta ve devam etmektedir. Bütün şirketler bünyelerinde bulundurdukları finans uzmanlarının işlerini en iyi şekilde yapmasını isterler. Bu işleri yapmakta olan finansçıların belirli politikaları vardır. Bu politikalar şöyle sıralanabilir;

İlginizi çekebilir  Akbank Müşteri Hizmetleri Personel Alımı

-Finansman Politikası

Sermayedeki maliyeti en aza indirmek için çalışmalar yapmaktır.

-Yatırım Politikası

 İşletmenin bünyesinde bulunan finansal kaynaklarının nasıl bir yol izlenerek yatırım sürecine gireceğini belirlemek için finans işlerini yapan kişiler yatırım politikası izlemektedirler.

-Temettü Politikası

İşletmedeki Finansman politikası ve yatırım politikalarını başarı ile tamamladıktan sonra finansmanlar şirketteki kârların ne kadarının dağıtılıp ne kadarının şirket bünyesinde kalacağını hesaplar ve şirket başkanlarına sunarlar.