Finansal Krizler Nasıl Çözülür?

By | 13 Mayıs 2018

Finansal Krizler Nasıl Çözülür?

Dünya üzerinde öncelikle ülkemizin olmak üzere diğer birçok ülkeyi etkilemekte olan finansal kriz (ekonomik kriz), tüm dünyayı etkilendiğinden ”küresel kriz” olarak da adlandırılmakta. Adaletsiz vergi sistemleri, maaş ve gelir yanlışlıkları; bunlarla beraber deprem, sel gibi ekonomik zarar verebilecek doğal afetler de finansal krizlere neden olabilmektedir. Bunlarla beraber ülkeniz günümüz şartlarda uğraştığı ve devlet bütçesinden gelir ayırdığı savaşlar, ülkeyi tehdit eden terör örgütleri de bu sınıfa girebilmektedir. Ülkenin çok uluslu bir yapıda olması, birçok milletten insanı aynı anda sınırları içerisinde bulundurması da finansal krizlere neden olabilmektedir. Finansal krizler nasıl çözülür?

Önceden Hazırlık

Finansal krizlere önceden hazırlıklı olmak, bu krizlerin çözümünde en çok rol oynayan etkenlerin başında gelmektedir. Kriz sırasında olabilecek her türlü aşama göz önüne alınarak, kriz esnasında yapılan açıklamaları doğru ve tek bir dilden yapmak, insanları ve dolayısıyla kriz yönetimini en kolay hale getirmektedir. Günümüzde sosyal medyanın gücü yüksek cirolu bir şirketi bile batırabileceğinden, kriz yönetimi ve kriz iletişimi iyi planlanmalıdır.

 

Tek Kademeli Vergi Sistemi

Günümüzde birçok ülkenin başvurduğu ve finansal krize yakın olan bu ülkelerin uyguladığı artan oran kademeli vergi sisteminden vazgeçilmelidir. Devlet vergi konusunda tek bir oran ile birlikte vatandaşlardan vergi talep etmelidir. Bu sayede finansal krize sebebiyet veren etkenler ve riskler ortadan kalkacaktır ve devlet ihtiyacı olan geliri yine elde edebilecektir.

 

Güven Kaybetmemek

Finansal kriz esnasında halkın sahip olduğu güveni kaybetmemek ve umut verici gelişmeler yaşanması, hem halkın isyanını önlemekte ve yeni bir krizi önlemek için oldukça önemli bir etkendir. Krizi önlemese dahi halkın iyi hissetmesini sağlayacak gelişmeler, aktiviteler hem sahip olduğunuz nüfusu zinde tutar, hemde yeni bir kaybı önler.