Borsada nelere yatırım yapılır

By | 12 Mayıs 2018

Borsada Nelere Yatırım Yapılır?

Yatırım kelimesinin geçtiği neredeyse her yerde, çok büyük paralara sahip olmak akla gelir. Eğer çok paranız yoksa ve zengin biri değilseniz, yatırım yapmak olanaksız gibi düşünülür. Oysa yatırım yapabilmek için ne kadar paranız olduğu önemli değildir. Her türlü yatırımcı için de karlı yatırımlar söz konusudur. Gerek borsa piyasasında gerekse forex piyasasında küçük yatırımlarla da işlem yapabilir ve para kazanabilirsiniz, borsada nelere yatırım yapılır? sorusunun cevabını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

borsada-nelere-yatirim-yapilir

Borsa Ve Yatırım

Borsada yatırım yapabileceğiniz oldukça farklı özelliklere sahip olan yatırım araçları vardır. Aklınıza sadece hisse senetleri geliyor olabilir, fakat daha pek çok yatırım aracının işlem gördüğünü bilmeniz gerek. Belki de resmi bir şekilde bilinen ilk borsa hareketlerinin hisse senetleri aracılığı ile yapılması ve yüksek işlem hacmine sahip olması, bu şekilde düşünmenize sebep oluyordur. Bütün bunları bir kenara bırakacak olursak, borsa geçmişine bakıldığı zaman tarım ürünlerinin fiyatlarının ayarlanması için borsa benzeri işlem yapıldığı görülür. Yani borsada tarım ürünlerinin de yer aldığı kağıtlarda da işlem görmektedir.

Borsada teknik analiz nasıl yapılır?

Bono İle Yatırım

Bono, üzerinde belirli bir tutarda paranın yazdığı kambiyo senetleridir. Senet lehtarına yada onun emrine koşulsuz ödeneceğine dair taahhüt içerir. Aynı zamanda üzerinde bono yada emre mukabil senet ibaresi taşımayan ve açık ve net bir şekilde emre yazılı bir şekilde düzenlenen senetler emre yazılı ödeme vaadi sayılır. Kira, ödünç yada hizmet sözleşmeleri benzeri para borcu içeren kıymetli dosyalardır. Eğer bir kişinin ismine düzenlenecek ise, emre yazılı olmadığı yada namına yazılı olduğu belirtilmelidir. Ayrıca bono, hamiline düzenlenemez.

İlginizi çekebilir  Şangay Menkul Kıymetler Borsası

Tahvil İle Yatırım

Anonim firmaların, kaynak bulma amacı ile çıkarttıkları kıymetli kağıtlara tahvil adı verilir. Tahvil, eşit kıymette ve aynı ibarelerde düzenlenir. Vadeleri bir seneden daha uzun olan borç senedi olarak da bilinir. Ayrıca ticaret ve sermaye sektörü yasalarına göre basılırlar.