Category Archives: Borsa

Çin Borsası İşlem Saatleri

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, Şenzen ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsaları ile aynı zaman diliminde bulunduğundan, işlem saatleri genelde birbirine yakındır. Bu üç borsanın işlem saatleri arasında, açılış, seans ortası ve kapanışa ilişkin olarak küçük farklar bulunmaktadır. Hong Kong Borsası hem İngiliz hem de Çin tatillerini takip ettiği için, tatil günleri nedeni ile yıl içerisinde… Read More »

Çin Borsasının Tarihi

Asya-Pasifik Bölgesinde önemli bir ticaret merkezi olan Hong Kong,1 Temmuz 1997 tarihinden sonra Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi Çin’in Güneydoğusunda yer alan irili ufaklı yaklaşık 230 adadan oluşan bir şehir devletidir. Hemen hemen hiç bir tabii kaynağa sahip olmayan 1000 km²’den biraz büyük yüzölçümü ve 7 milyon civarındaki nüfusuyla Hong Kong, dünyanın… Read More »

Enron olayı özeti

Enron, 1985 yılında iki doğal gaz şirketinin birleşmesiyle kurulmuş ve ABD’de enerji piyasalarının serbestleşmesiyle hızla büyümeye başlamıştır. Enerjiye ilaveten çelik ve orman ürünleri ticareti, yayımcılık, internet hizmetleri ve vadeli işlem sözleşmeler gibi geniş bir alana yayılmıştır. 2000 yılına gelindiğinde ise 100 milyar dolarlık geliri, 65.5 milyar dolarlık aktifi ve 19.000 çalışanı ile dünyanın en büyük… Read More »

Borsanın Tarihsel Gelişimi

Borsalar, alıcı ve satıcıların buluştuğu mal, ürün, değerli kağıt v.b.’nin alım, satım ve değişiminin yapıldığı, fiyatın oluştuğu mekanlardır. Sözlük anlamı (webster) ile borsa profesyonel aracılar vasıtasıyla menkul kıymet işlemlerin yapıldığı yerdir. Bu tanımdan borsanın iki özelliği ön plana çıkmaktadır; birincisi menkul kıymet alım satımının yapıldığı bir alan/bina/mekanın bulunması, diğeri düzenlemelerle yetkilendirilmiş ve menkul kıymetler konusunda… Read More »

Osmanlı Devletinde Borsanın Kuruluşu ve Gelişmesi

Avrupa’da sanayi devrimi, ticaret ve sanayinin hızla gelişmesine sebep olmuştur. Sonrasında seri ve ucuz imalatın yapılması ve ürünlerin çeşitlenmesi, bu işlevleri yerine getirebilecek kurumsal organlara ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu yapı içinde Avrupa’da kısa süre içinde ziraat ve ticaret meclisleri, odalar ve borsalar ekonomik hayatın içine katılmışlar, organize olmuşlar ve hızla gelişmişlerdir. Osmanlı Devleti ise, sanayi… Read More »

Şangay Menkul Kıymetler Borsası

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası 26 Kasım 1990’da kurulmuş ve ilk işlem aynı yılın 19 Aralık tarihinde gerçekleşmiştir. Şanghay Menkul Kıymetler Borsası böylelikle ÇHC’nin ilk menkul kıymetler borsası ünvanını almıştır. Borsa, kar amacı gütmeyen birer kurum olup yerel olarak 550’nin üzerinde ve 25 yurtdışı aracı kuruluşu üye olarak barındırmaktadır. ŞMKB’da, Çinli yatırımcıların alıp satabildiği A tipi… Read More »

Avrupada Borsaların Kuruluşu ve Gelişmesi

Genel olarak borsa kavramından alıcı ile satıcının veya onların vekillerinin, emtia, menkul kıymet veya buna benzer mislî emtia veya kıymetten sayılan diğer şeyler üzerinde alım-satım yapmak amacı ile bir araya geldikleri, belirli sürelerde, belirli yerlerde kurulan, belli kurallarla çalışan, organize edilmiş merkezi pazarlar anlaşılmaktadır. Borsaların kuruluş süreci, çok eski devirlerde kurulan pazar ve panayırlara kadar… Read More »

Borsada nelere yatırım yapılır

Borsada Nelere Yatırım Yapılır? Yatırım kelimesinin geçtiği neredeyse her yerde, çok büyük paralara sahip olmak akla gelir. Eğer çok paranız yoksa ve zengin biri değilseniz, yatırım yapmak olanaksız gibi düşünülür. Oysa yatırım yapabilmek için ne kadar paranız olduğu önemli değildir. Her türlü yatırımcı için de karlı yatırımlar söz konusudur. Gerek borsa piyasasında gerekse forex piyasasında… Read More »

Borsanın tarihi

Borsa dediğimiz zaman hemen hemen her kişinin aklına hisse senetleri ve yatırımlar geliyor. Evet, doğru biraz birikmiş paramızın borsaya koyup değerlendirdiğimiz kazanca kazanç katılan yer borsa. Borsa Tarihi Borsanın tarihine bakacak olursa zamanında Borsa’da değerli mallar madenler eşya ve ürünlerin satıldığı yer olarak görebilmemiz mümkündür. Zamanın ticari mallarının alınıp satıldığı borsalar diye de değerlendirebiliriz. İlk… Read More »

Hisse Senedi Seçim Yöntemleri

Hisse Senedi Seçim Kriterleri Bir önceki bölümde, savunmacı bir yatırımcının, geniş bir menkul kıymet yelpazesi içinden, kendisinin veya danışmanlarının yeterli miktarda bir çeşitleme yapmak kaydıyla yaptığı tercihlerle her hangi bir liste oluşturmakta özgür oluşundan bahsettik. Bunu yaparken vurgulamak istediğimiz konu bazı hisseleri elemek zorunluluğuydu. Bir yandan düşük kaliteli hisseler elenirken diğer yandan çok yüksek kaliteli… Read More »

Sayfa : 1 2 3 4