Borsa türleri hakkında bilinmesi gerekenler

By | 28 Ekim 2017

Borsa Türleri Nelerdir

Borsa ilk çağlardan beri kullanılan ama adı konulmayan bir piyasadır. Borsa piyasası ilk olarak pazarlarda ve panayırlarda kullanılmış 15. yy zamanlarında ancak ismi konularak Avrupa’da meydana gelmeye başlamıştır. Zamanla yayılan borsa piyasası gelişmelerini de beraberinde getirerek zaman içinde farklı türlerini de oluşturmuştur. Piyasa da bu farklı türler farklı oranlarda borsanın yükselmesini ya da düşmesini etkilemektedir. Para kazancı için bu işi yapanlarında genel olarak hepsine hakim olarak kazanç sağlamaya çalışmaları gerekecektir.

Altın ve maden borsası

Altın ülkeler arasındaki borsa sektörünü önemli ölçüde etkiler. Özellikle ülkemizde Türk parasının değerinin daha iyi yerlere gelmesi için altın ithalat ve ihracatı daha serbest hale getirilmiştir. Sürekli hareketlilik bulunan altın değeri günümüzde de ülkeler arasındaki değerlerin yakın tutulması çalışmaları yapılmaktadır.

Menkul kıymetler borsası

Hem kişisel hem de kamuya ait olabilecek olan bu sektörde yer alıp borsada işler yapabilmek için Maliye Bakanlığı tarafından izin alınması gerekmektedir. Menkul kıymetler borsası da yaklaşık olarak 19. yy zamanlarında ortaya çıkmış bir sektör olup hisse senetleri alım satımı, şirketlerin durumunun takibi olarak borsa da yer almaktadır. Menkul alım ve satımı şirketlerin o zaman içinde yaptığı işlere, şirketin sahip olduğu ciro ve kar oranları, ilerisi için imzalanan işler, bitirilen işler ve çalışma seviyesinin hepsi menkulün artmasını sağlar ve bu durumda da piyasadaki insanlar bu yöndeki menkule yüklenir ve borsada yükseliş meydana gelerek finans durumu iyi bir hal alır.

Opsiyon borsası

Kişileri ve kurumları şuan da imzalamış olduğu işlemleri ve ödeme şeklinin ileri ki bir zamanda değişen faiz ve para değerinden etkilenmeden ilk belirlenen fiyat üzerinden işlem yapması imkanı sağlayan sözleşmedir. Opsiyon borsasının ortaya çıkmasındaki sebep ise vadeli işlemlerden kaynaklı yaşanacak durumların engellenmesidir.

İlginizi çekebilir  Hisse senedinin tarihi

 

Vadeli işlem borsası

Bir malın ya da senetin kurum ya da kişi tarafından belirlenen tarihte ve alınacak tutarın belirlenmesi ardından belirli bir anlaşmaya göre satın alım işlemleridir. Vadeli işlem ise bu malın başka birisi tarafından alınmasıdır. Bu borsa türü alım ve satımlarda zarar etme riskini ortadan kaldırmak için meydana gelmiştir.