Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler

By | 5 Nisan 2018

‘’Bitcoin’’ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merkez Komuta Yok

Bitcoin hiç kimseye ait değildir. Bunu bir e-posta gibi düşünün. Herkes kullanabilir, ancak sorumlu tek bir kişi değil. Bitcoin işlemleri geri alınmaz. Bu özgürlükle birlikte, bir şey ters giderse şikayet etmek için herhangi bir merkezi yetkiye sahip olup olmama sorumluluğu tamamen size aittir. Tıpkı fiziksel nakit gibi…

Bitcoin Cüzdanınızı Güvenceye Alın

Birkaç farklı Bitcoin cüzdan türü vardır. Ancak işin önemli olan tarafı, bitcoin kripto paralarınızı harcamak için gerekli olan özel anahtarların kimin kontrolünde olduğudur. Bazı Bitcoin “cüzdanlar” , kullanıcıların özel anahtarlarını onların adına tuttuğu için banka gibi davranır. Bu hizmetlerden birini kullanmayı seçerseniz, bitcoin kripto paralarınızın güvenliği konusunda açık davranmış olursunuz. Bununla birlikte, çoğu cüzdan kullanıcının kendi özel anahtarlarından sorumlu olmasını sağlar. Bu, dünyadaki hiç kimsenin izniniz olmadan hesabınıza erişemeyeceği anlamına gelir. Aynı zamanda şifrenizi unutmanız halinde veya özel anahtarlarınıza erişim problemi yaşadığınızda size kimsenin yardımcı olamayacağı anlamına da gelmektedir. Unutmayın! Eğer Bitcoin kullanmaya karar verirseniz onları birkaç farklı cüzdan arasında bölmek çok daha mantıklı olacaktır. Denildiği gibi; bütün yumurtaları bir sepet içine koymamak lazım!

 

Bitcoin Fiyatı

Her şey gibi, Bitcoin’in fiyatı arz ve talep kanunları tarafından belirlenir. Bitcoin kullananıcıların sayısı arttıkça, sabit talep ile birlikte fiyat artışı da söz konusu olacak. Dünyada Bitcoin kullanan kişilerin sayısı giderek artmakta bununla birlikte Bitcoin’in geleneksel para birimi cinsinden değeri günlük olarak önemli derecede dalgalı olabiliyor. Ancak daha çok kullanıcı kazanmaya başladıkça değeri artmaya devam edecektir. Örneğin, 2011’in başında bir Bitcoin’in 1 USD’den daha az değeri vardı, ancak 2018’te bir Bitcoin on binlerce USD değerinde. Gelecekte, Bitcoin gerçekten popüler bir hale gelirse, bu ek talebi karşılamak için her bir Bitcoin’in en az yüz binlerce dolarlık değere sahip olması gerekecektir.

İlginizi çekebilir  Altcoinler Kazanç Sağlamak Adına Doğru Seçim mi?

 

Bitcoin Tamamen Anonim Değil

Tüm Bitcoin işlemleri, blok zinciri adı bilinen bir kamu defterine kayıtlı olduğundan, insanlar zaman içinde kimliğinizi bir işlemle ilişkilendirebilir. Bazı şirketler daha fazla gizlilik elde etmeye yardımcı olmak için Bitcoin mikseri gibi çeşitli araçlar sunar. Ancak Bitcoin’i anonim olarak kullanmak çok büyük bir çaba gerektirir. Kanunla baş etmekten kaçınmak için Bitcoin ile ilgili ülkenizin vergi düzenlemelerine uymak isteseniz de bu riski almayı seçmeme gücüne sahip değilsiniz.

 

Bitcoinde Doğrulanmamış İşlemler

Bitcoin işlemleri, birkaç saniye içinde tüm şebeke ağı tarafından görülür ve genellikle Bitcoin’in blok zinciri adı verilen dünya çapındaki defterine kayıt edilir. Bir sonraki blokta bir işlemin onaylanmaması mümkündür. Ancak koşulların büyük çoğunluğunda, bir işlemin şebeke ağı tarafından görülür görmez kabul edilmesi şarttır. Geleneksel ödeme sistemlerinin aksine, Bitcoin işlemleri şimşek hızında ve küresel olarak gönderilebilir. Bitcoin nispeten hala yeni. Ancak her geçen gün daha güvenilir hale gelen bir teknolojidir. Zaman geçtikçe sistemde büyük bir risk ortaya çıkacak gibi görünmüyor ve insanlar zamanla bu teknolojiye daha fazla güveniyorlar. İnsanlar her ay yüzlerce milyon dolarlık Bitcoin’le işlem yapıyor!